вівторок, 18 червня 2019 р.

Я у світі Тема: Суспільство як єдність людських чеснот, їх різноманітність. Відносини людей у суспільстві. 3 клас



Тема: Суспільство як єдність людських чеснот, їх різноманітність. Відносини людей у суспільстві.
Мета: сформувати в учнів поняття суспільства як єдності людських спільнот, розповісти про їх різноманітність; допомогти школярам усвідомити свою належність до українського суспільства; виховувати патріотичні почуття.
Обладнання: підручник, картки, таблиці, ручка, презентація.
Хід уроку:
І. Організаційний момент.
Продзвенів уже дзвінок,
Починається урок.
Він зимовий та цікавий,
Тож гостей зібрав чимало.
Повернімося обличчям до гостей,
Усміхнімося і промовим : «Добрий день!»
Вступне слово вчителя:
-         Відомий вчитель Шалва Амонашвілі сказав:
«Особистість виховується Особистістю.
Доброта виховується Добротою.
Любов виховується Любов’ю.
Серце виховується Серцем.
Благородна людина виховується Благородною Людиною»
II. Актуалізація опорних знань
— Чим людина відрізняється від інших істот? (Людина є членом суспільства)
1.    Вправа «Асоціативний кущ»
— Оберіть ознаки людини як представника суспільства

народжується    харчується    росте    розмовляє    дихає
міркує                       Л  Ю  Д  И  Н  А                 плаче
розмножується    радіє    працює    спілкується    помирає
2.    Тестування
— Що ми називаємо суспільством? Позначте правильні відповіді.
         Об’єднання людей, які взаємодіють, залежать один від одного, називають:
а) суспільством;
б) колективом;
в) родиною.
     • До суспільства належить:
 а) людина;
 б) тварина;
 в) рослина.
III. Повідомлення теми і мети уроку
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про суспільство як єдність людських спільнот, про правила існування людей у суспільстві.
IV. Вивчення нового матеріалу
1.    Робота в парі.
Робота за підручником (с.78)
-         Розгляньте малюнки. Ким є діти в різних ситуаціях?
-         Чи погоджує ви з думкою, що жодна людина не існує сама по собі, і кожен із нас може жити лише серед людей? Чому?
-         Так, кожен із нас належить до певного колективу, групи, вікової категорії.
2.    Гра «Склади слово»
-         Складіть слово, яке нам сьогодні допоможе розкрити тему уроку
П І Л Ь С Т В О С У С
(суспільство)
-         Що таке суспільство? (Вислови дітей)
3.    Самостійна робота.
-         Прочитайте текст на с.79 і поділіться своїми думками щодо прочитаного.
-         Що із прочитаного було вам знайоме?
-         Що нового ви дізналися?
4.    Колективна робота.
-         Розгляньте малюнки на с.79. Доведіть, що люди живуть у світі не відокремлено.
-         Хто належить до суспільства?
5.    «Довідкове бюро»
Суспільство – це сукупність людей (спільнот), об’єднаних конкретними інтересами, потребами, видом діяльності.
-         Отже, ми з’ясували, що жодна людина не існує сама по собі, і кожен із нас може жити лише серед людей.
6.    Розповідь вчителя.
7.    Кожен із нас належить до певного колективу, групи, вікової категорії. Так, навчаючись у школі, ми належимо до учнівського колективу, ставши дорослими і здобувши професію, ми можемо належати до тієї чи іншої професійної групи (лікарів, учителів, будівельників), до певного соціального класу (робітничого). Люди поділяються на групи і залежно від того, де вони проживають, виділяють міське і сільське населення.
8.    «Довідкове бюро»
Спільнота — це група людей, які з будь-якої причини відчувають досить спільного між собою, щоб мати спільні прагнення, цілі та структури.
-         Як бачимо, в суспільстві існує дуже багато різних людських спільнот.
9.    Словникова робота (колективна)
-          Що потрібно вміти, щоб жити, навчатися, працювати разом?
(вміти домовлятися)
-          Культурна людина поважає право інших бути не такими, як вона. Це , діти називається – толерантністю.
-         Що таке толерантність? («Словничок», с. 140, зачитайте)
Толерантність – терпимість до думок, поглядів, традицій інших людей.
10.                      Робота в групі.
-          Що потрібно щоб співіснувати в суспільстві мирно і щасливо?
-         Так, потрібні правила.
-         Зачитайте золоте правило спілкування (с.80)
«Чого сам собі не зичиш, того й іншому не бажай»
-         Які ще правила ви знаєте?
• правила поведінки у школі
• правила поведінки у транспорті
• правила поведінки у їдальні
• правила поведінки у бібліотеці
• правила поведінки громадських місцях
• правила поведінки під час екскурсій
11.                      Фізкультхвилинка
«Я- сонце»
Діти, давайте привітаємося із сонячним промінцями і перетворимося на маленькі сонечка.
«Я - маленьке сонце. Я прокидаюся. Я вмиваюся. Я розчісую свої промінці і піднімаюся вільно і урочисто.
Я - велика Куля. В мене є багато тепла і світла.
Я - велике Сонце. Я дарую своє тепло всім: небу, хмаркам, річці, полям, тваринам, людям. Я посміхаюся від щастя дарувати тепло.»
-          Діти, який у вас став настрій?(відповіді дітей.)
Пропоную з таким настроєм провести цей шкільний день і отримати задоволення від власних успіхів.
V. Узагальнення й систематизація знань
1. Робота в парі
-        Прочитайте й обміркуйте (с.80)
-        Чим, на вашу думку, закінчилася ця історія?
-        Яке правило порушила Оксана?
2. Робота за підручником (с.80)
-        Які три «Не можна» слід запам’ятати?
         1-й ряд зачитує І правило
         2-й ряд зачитує ІІ правило
         3-й ряд зачитує ІІІ правило
3.    Робота в парі (с.81)
Вправа «Поділись своїми думками»
-         Спробуйте до кожного твердження додати слово «Я».
Оцініть себе:
-         Якщо твердження правдиве – ти молодець. Ти – толерантна людина.
-         Якщо ні – подумай, чого тобі потрібно навчитися.
4.    Самостійна робота.
-         Ознайомтеся з думками Григорія Сковороди та Антуана де Сент – Екзюрері.
-         Чи погоджуєтеся ви з цими думками? Поясніть свою думку.
5.    Висновок (с.81) Самостійно.
6.    Практичне завдання
    Вправа «Чим ми схожі?» (робота в парах, на вибір)
-         Усі люди різняться між собою. Одні мають білий колір шкіри, інші — чорний або жовтий. Одні люди високі, інші — невисокі. Одні стрункі, інші — гладкі. Люди звертають увагу на відмінності, але це не означає, що хтось є кращим за інших.
-         Я пропонує вам знайти спільні і відмінні риси з товаришем (смаки, уподобання, заняття). Необхідно назвати 3 відмінності і 3 спільні риси.
-         Цією вправою ви довели, що ми є різними, але у нас багато спільного, того, що нас об’єднує, тому не варто ображати інших. Дуже важливо сприймати людей такими, якими вони є, навіть коли їх уподобання відмінні від твоїх.
-         Навчіться поважати тих, хто відрізняється від вас!
VІ. Підсумок уроку. Рефлексія
— Які правила стосунків між людьми в суспільстві ви знаєте?
— Яких правил дотримуєте?
— Що таке толерантність?
— Яку людину вважають толерантною?
— Що сприяє порозумінню між людьми? (Повага, любов, компроміс)
VІІ . Домашнє завдання: с. 78–81 читати