вівторок, 18 червня 2019 р.

Виховна година «Азбука дорожнього руху»


Тема: Азбука дорожнього руху.
Мета: Продовжувати ознайомлення учнів з дорожніми знаками та їхніми групами, місцем встановлення. Розвивати увагу, спостережливість, уміння орієнтуватися на вулицях міста за допомогою дорожніх знаків, мову, логічне мислення, пам'ять. Виховувати о6ережність, культуру поведінки на вулицях міста та на околицях.
Обладнання: ілюстрації дорожніх знаків, модель світлофора, схеми, картинки, презентація.
Хід уроку:
І. Організаційний момент
Добрий день, дiти! Сідайте рівненько i cлyxaйтe  уважно!
Учениця: Для чого правила учить?
                 Для чого їх нам знати?
Учень: А щоб в безпеці завжди жить,
            В біду не потрапляти.
            Бо на дорогах тих пригод —
            Не можна всі злічити.
            Звільни себе від перешкод
            І буде легше жити.
            А перешкода — незнання,
            Це завжди заважає.
            Іти по світу навмання
            Погано. Кожен знає.
II. Оголошення теми і мети уроку
Всім відомо, що найдорожчий скарб людини це ії власне життя i здоров'я. Необережність на вулиці часто призводить до втрати не тiльки здоров'я, а й навіть життя. Тому вciм потрібно дотримуватися певних правил дорожнього руху.
– А зараз уважно послухайте вірш «Азбука міста» і спробуйте здогадатися якою ж  буде тема нашого сьогоднішнього уроку.
Азбука міста
Місто, в якому ми з тобою живем,
Можна по праву зрівняти з букварем.
Азбука вулиць, розкрившись для нас
Місто уроки дає повсякчас.
Ось вона, азбука  треба всю знать,
Вздовж тротуару, глянь, знаки стоять.
Азбуку міста завчи до ладу,
Щоб не потрапити раптом в біду!
–  Отже, діти, як ви здогадалися, сьогодні ми будемо говорити про дорожні знаки i про правила дорожнього руху.
ІІІ. Робота над темою
1.Розповідь про дорожні знаки, світлофор.
–  Коли на вулицях міста почали їздити автобуси, автомобілі, трамваї, тролейбуси, вулицям потрібно було дати мову. На цій дорожній мові з водіями та пішоходами "розмовляють" вулиці усіх країн світу.
Коли людина вчиться читати, їй показують букви. З букв будуються слова, із слів  речення. У дорожній мові також є букви знаки. Але їх не потрібно складати в слова. Один знак означає цілу фразу дорожній сигнал. Цi сигнали бувають різні. Одні попереджають водія про не6езпеку. Інші забороняють рух. Є знаки за допомогою яких можна дізнатися, де можна отримати якусь послугу та інші.
– Дорожніх знаків є дуже багато і кожен з них має своє значення. Дорожні знаки є добрими друзями для водіїв і пішоходів. Вони допомагають нам орієнтуватися на дорозі, правильно переходити дорогу тощо.
– Перейти з однієї вулиці на іншу не просто. У цьому випадку можуть допомагти три сигнали світлофора.
Світлофор три ока має.
Ось червоне треба знати,
Йти не можна, слід чекати.
Жовте світить … не хвилюйся
Роздивися, приготуйся.
А зелене – вирушай, та дивись, не поспішай.
Не біжи, спокійно йди, будь уважним, як завжди


  Які три сигнали має світлофор? (Червоний, жовтий, зелений).
       Який сигнал світлофора забороняє рух пішоходів? (Червоний)
   Чи можна починати переходити вулицю на жовтий сигнал світлофора? Чому? (Ні. Тому що потрібно приготуватися до переходу).
  На який сигнал світлофора потрібно переходити дорогу? (Зелений).
  Діти, а яка тварина втекла з зоопарку, щоб увесь день лежати на дорозі і допомагати нам її переходити? (Зебра). Отже, дорогу можна переходити по зебрі. Коло зебри встановлюють спеціальний дорожній знак, який повідомляє нам, що в даному місці можна безпечно перейти дорогу.




 А як потрібно правильно переходити дорогу, якщо немає ні світлофора, ні  пішохідного переходу? (Зупинитися на краю тротуару, подивитися ліворуч, якщо є машини ліворуч, то залишатися на місці, якщо машин ліворуч немає, йти до середини вулиці, подивитися праворуч, якщо є машини праворуч, то залишаємося на місці, якщо машин немає то переходимо на протилежну сторону вулиці).
2. Гра «Дорожні знаки»
   Дiти, послухайте невеличкі віршики про дорожні знаки, відгадайте який це знак i пoкaжiть його.
1) Подивись, ось перед нами
    Знак трикутний з дітлахами,
    Знак цей, брате, застережний,
    Треба бути обережним! (Дiти)
2) Переходити нам слід,
    Тільки там, де перехід.
    А доріжку пішохідну,
    Наче зебру, добре видно. (Пішохідний перехід)

3) І автобус на зупинку
    На одну прибув хвилинку.
    Є закон, а не порада –
    Він стоїть, і ти постій.
    Ані спереду, ні ззаду,
    Обійти його не смій! (Місце зупинки автобуса)
Результат пошуку зображень за запитом "місце зупинки автобуса"
4) Он заправка. І машина
    Випє з три відра бензину.
    Поможи ж ти бак налити,
    Якщо хоче вона пити. (Автозаправка)
Результат пошуку зображень за запитом "автозаправка знак"
5) Ось велике перехрестя,
    Ген за ним до школи вхід.
    Ось подивись, тут для пішоходів
  Є підземний перехід. (Підземний пішохідний перехід)
Результат пошуку зображень за запитом "підземний пішохідний перехід"
3. Вікторина
   Діти, дайте відповіді на мої запитання.
1.    Людина, яка їде у транспорті? (Пасажир)
2.    Людина, яка іде по тротуару? (Пішохід)
3. У заміській зоні, де немає тротуару, як потрібно рухатися пішоходу? (Назустріч транспорту)
4.     Пристрій для регулювання руху транспорту i пішоходів. (Світлофор)
5.     Де можна переходити дорогу? (Де є зебра, світлофор, пішохідний перехід).
IV. Підсумок
 За допомогою чого здійснюється регулювання дорожнього руху? (За допомогою правил дорожнього руху і дорожніх знаків).
 Яку роль відіграють дорожні знаки в житті людини? (Дорожні знаки є добрими друзями для водіїв і пішоходів. Вони допомагають нам орієнтуватися на дорозі, правильно переходити дорогу тощо.
  Навіщо нам потрібно вивчати правила дорожнього руху?
– Що ще необхідно знати маленькому пішоходові, 10 основних правил:
1. Ходити потрібно по тротуарах, тільки з правого боку.
2. Переходити вулицю необхідно тільки по пішохідному (або підземному) переходу.
3. Переходити вулицю можна тільки на зелене світло світлофора.
4. Червоний і жовтий сигнали світлофора означають, що йти заборонено.
5. Якщо збираєшся переходити дорогу, подивися, чи немає поруч машин.
6. При переході дороги спочатку дивимося наліво, доходимо до середини і дивимося направо, тільки тоді продовжуємо шлях.
7. При переході через дорогу треба міцно тримати маму (або будь-якого іншого дорослого) за руку.
8. Не можна перебігати дорогу, особливо якщо поблизу автомобіль.
9. Не можна обходити стоячий автобус – це небезпечно. Треба почекати, поки автобус від’їде від зупинки.
10. За містом потрібно йти по узбіччю, назустріч їдучим машинам (тобто по лівій стороні дороги).


Література:
Розкажіть онуку — вересень, 2007
Основи здоров'я 3 клас Н.М. Бiбiк
Безпечна дорога до школи (навчальний посібник).
Дружиніна М. Наш друг світлофор. Правила катання на велосипеді./ худож. В. Нагаєв.- К.: «Махаон», 2005.- 18 с.: ілюстр.
Паранова В. Казка про правила дорожнього руху/ В. Паранова; худож. В. Стецюк.- Тернопіль: Підручники і посібники, 2008.- 32 с.
Правила дорожнього руху для дітей/ вірші О. Братчук; малюнки Г. Павленко.- Х.: Торсінг Плюс, 2005.- 64 с.
Правила дорожнього руху для малечі/ Вірші В. О. Федяніна, Н. В. Куртанова, Н. В. Томашевська; малюнки Л. Б. Суслова.- Х.: Торсінг Плюс, 2010.- 64 с.
Сокол А. Дорожня азбука малятам/А. Сокол; ілюстр. Є. Зотова.- Донецьк ТОВ «Глорія Трейд», 2010.- 48 с.
Харченко О. Ю. Правила безпечної поведінки на вулиці/ О. Ю. Харченко.- Х.: Вид. група «Основа», 2012.- 48 с.: ілюстр.- (серія «Перші правила маленької людини»).
Електронні джерела:
Сайт „Дошколенок” пропонує дітям правила дорожнього руху у віршах та загадках, сценарій свята, інші матеріали для батьків про безпеку дітей на дорозі.
Сайт „Дім та сім’я” у рубриці „Діти” вчить батьків, як виховати в дитині грамотного пішохода.