вівторок, 18 червня 2019 р.

Урок мислення серед природи Тема: «Золота красуня – осінь чарівниця!»



Урок мислення серед природи
Тема: «Золота красуня – осінь чарівниця!»
Мета: Розширювати знання учнів  про характерні ознаки осені в природі. Розвивати мислення учнів, спостережливість, уміння бачити і відчувати красу осінньої пори. Виховувати любов та бережливе ставлення до природи.
Місце проведення: Шкільний подвір'я.
Хід уроку:
І. Організація класу до роботи. Вихід на шкільне подвір’я.
ІІ. Робота над темою уроку.
1.      Вступна бесіда.
– Сьогодні до нас на урок завітає чарівна гостя. Відгадавши загадку, ви дізнаєтесь, хто вона.
Щедра гостя до нас прийшла,
Багаті врожаї нам принесла,
Фрукти щиро дарувала,
Золотом листя розфарбувала.
Хто вона? ( Осінь)
-        Молодці , діти! Відгадали загадку. Отже, мова на уроці мислення йтиме про осінь.
(Виходить дівчинка, одягнена у костюмі Осені).
Я — Осінь. Пора надзвичайно чарівна.
У барвах казкових ліси і поля.
Я тут господиня, я Осінь — царівна.
В моїм володінні земля.
Осіння природа для людини – джерело життя мудрості і краси. Вона постійно змінюється, вражаючи нас розмаїттям своїх проявів. Тому книга природи безмежна і дуже цікава. Вона може багато сказати розуму і серцю людини, змінити настрій, викликати добрі почуття.
      Сумно трішки в цей час, адже в душі кожної людини, хто не байдужий до краси, звучить мелодія осені. Така вже вона ця осіння мелодія: сумовита і радісна одночасно.
Сонечко землю – матусю не так вже цілує,
Золотом сипле в садах і гаях.
Осінь чарівна барвисто крокує:
-         Здрастуй, красуне смаглява моя!

-         Діти , сьогодні наш клас вийшов на шкільне подвір’я, щоб іще раз зустрітися з природою, поспілкуватися, відчути серцем і душею красу в цю прекрасну осінню  пору .
Осінь: (загадує загадки)
У південний край землі відлітають журавлі,
Шкільний дзвоник знов лунає. Який місяць наступає? (Вересень)
Кличуть нас ліси, поля, сади, позбирати осені плоди.
Із дерев спадає листя жовте. То землею ходить місяць…. (Жовтень)
Краплі з неба, дахів, стріх, дощ холодний, перший сніг.
Почорнів від листя сад. Що за місяць? (Листопад)
Осінь: Я не сама до вас прийшла,
            Я синочків привела.
Осінь: - А зараз послухайте вірші, які підготували мої сини.
Вересень: Перший місяць - вересень, я смачний.
                 Вам дарую яблука запашні,
                 Груші, сливи, дині і виноград -
                  То солодка радість для всіх малят.
Жовтень:  Жовтень — так мене назвали,
                  Бо кругом все жовтим стало.
                  Маю пензель чарівний,
                  Маю пензель золотий.
                  Розфарбую все навкруг —
                  Золотіє ліс та луг!
Листопад: Я листопадом звуся недарма,
                  З дерев останнє листя обриваю.
                  Вітер понад лісом співає - гуде –
                  Засипайте швидше, зима іде.    
-         Діти, назвіть ознаки осені?
(Температура повітря змінюється, день і ніч змінюють свою тривалість, жовкне трава, дощить, часті тумани).
- Які ознаки кожного з осінніх місяців?
- Яка причина осіннього похолодання?
(Сонце влітку піднімалось високо, дні були довші, земля отримувала багато тепла, тепер сонце опускається низько, на землю потрапляє менше тепла.)
- Які сліди осінь залишає по собі? (В повітрі літає насіння клена, берези, акації.)
- Як змінився колір неба?
- Як змінилося забарвлення на деревах, кущах?
(Листя пожовкло, побагровіло, немов золоті пташенята злітають з дерев.)
На узліссі осінь фарби розбавляла,
Пензликом легенько листя малювала.
Вже руда ліщина, пожовтіли клени …
У красі осінній тільки дуб зелений.
Утішає ясен:  „ Не сумуй за літом.
Глянь: усі дерева в золото одіто.”
Золота красуня – осінь чарівниця!
По землі ступає ,золотом іскриться,
В жовте і червоне листячко фарбує,
І картини дивні, чарівні малює!
Небо синє – синє, листя кольорове,
А яке довкілля радісне, чудове!
(Розглядання різноманітного листя та пояснення властивості опадання.)
- Придивіться, які різноманітні форми має листя. Їх пластинки бувають схожими на щит, руку з пальцями, коло, яйце, ромб, голку. Над краями листка теж попрацювала природа. Вони прикрашені зубчиками, війками або схожі на пилку. Верхівка листочка буває загостреною, тупою, утисненою або з війками.
      Є листя просте і складне. Чому його так назвали? Поясніть, як ви це розумієте.   (Відповіді дітей.)
- У складного листя листочки розташовані по обидві сторони головної осі або відходять від верхівки черешка, як у кінського каштана. А зараз, діти, зберіть прості і складні листочки. Уважно їх розгляньте.
(Діти збирають листки, групують їх, порівнюють, що спільного і відмінного).
- Черешки і жилки виконують роль пружин (особливо під час вітру, злив). Чому?
- Що може бути краще за зелені, жовті, червоні кольори листя дерев, які так захоплюють нас. Чому осіннє листя має різне забарвлення?  (Відповіді дітей.)
- Зелені тому, що мають багато зеленого пігменту – хлорофілу, але є й інші, зокрема, золотаво – жовті, жовтогарячі, червоні. Ближче до осені в листку руйнується насамперед зелений пігмент. Інші пігменти стійкіші, сильніші, витриваліші, а тому восени вони стають помітнішими у листках.
        До осені в основі кожного листка утворюється тонкий шар клітин, що легко відокремлюється, він так і називається – відокремлювальний шар. Клітини цього шару поступово стають гладенькими, тоненькими, округлими. Достатньо краплини роси, найменшого подиху вітерцю, щоб зірвати листок.
       На тому  місці, де листок відокремився від стебла, утворилась ранка, виникає шар особливих клітин, що перешкоджають втраті вологи, щоб дерево не всохло, та захищає його від шкідливих організмів. 
        Більшість вічнозелених дерев не скидають своє вбрання одразу. Цей процес відбувається поступово протягом усього року, тому вони залишаються завжди вічнозеленими.
- Діти, а тепер давайте підемо по осінньому листі.
- Доберіть слова, які б влучно передали шум листя під ногами.
(Шумлять, шелестять, шарудять, тріщать, хрумтять, шепочуться, шерехтять, співають, стогнуть, плачуть.)
- З чим порівняємо опале листя? Чому?
(З барвистим килимом, золотими монетами, різнокольоровими клаптиками.)
- Про що перешіптуються опалі листочки?
- Що можете сказати про трав’янисті рослини?
- Які квіти залишились на клумбах?
- Чому менше стало квітів і так збіднів навколишній рослинний світ?
- Прислухайтесь, чи чуєте ви дзвінкий спів пташок (комах)? Чому?
- Якими словами можна описати осінь?
(Золота, чудова, багряна, замріяна, багата, щедра, різнокольорова, різнобарвна, чарівниця, яскрава, казкова красуня, невтомна, працьовита, найкраща.)
- Чим вона подобається вам? Чому?
Прислів’я про осінь:
• Осінь сумна, а весело жити.
• Осінь іде і за собою дощ веде.
• Восени і горобець багатий.
• Восени день блисне, а три кисне.
- Осінь – це чудова і казкова пора року. Про неї складено багато віршів,загадок, прислів’їв, пісень.
Осінь: - А я принесла вам гостинців
            Із полів, садів та грядок.
            Ну, а щоб не сумували -
            Повний кошик загадок.
                        Загадки:
• На городі молода пишні коси розпліта.
Під зеленою хустинкою золоті хова зернинки.  (Кукурудза)
• Як маленькою була пелюшок не мала
Постаріла – сто пелюшок наділа. (Капуста)
• Стоїть півень на грядках у червоних чобітках.  (Буряк)
• Що за коні стоять на припоні:
Зелені, лобасті, довгасті, голчасті,
Нічого не возять, а солі просять.  (Огірки)
• Стоїть дубок, на версі картузок,
У картузику багато діток. (Соняшник)
• Гарна панна, гарно вбрана.
Хто роздягти візьметься – слізьми заллється. (Цибуля)
• Сиділи дівиці все літо в темниці,
Ходімо копати, дівиць рятувати.  (Картопля)
• Іван – білобан у білу сорочку вбрався,
Під землею заховався.  (Хрін)
• Що то за голова, лише зуби й борода?  (Часник)
• В земляній сидить коморі, а коса її на дворі.  (Морква)
• Огрядний пан, на ньому червоний жупан.
З горду прийде – у борщ попаде. (Помідор)
Осінь: Молодці, друзі, добре вмієте відгадувати загадки.
Осінь
Вересень зеленим
Осінь залишила,
Бо в траві високій
Пензлика згубила
Аж у жовтні осінь
Пензлика знайшла
Й малювати фарбами
Скрізь розпочала.
Золотим, червоним
Змалювала гай.
Річку – темно - синім
Й синім небокрай.
Ще милує око
Листячко зелене,
Та пожовкли липи,
В позолоті клени.
Вже птахів гуртує
В небі чиста просінь,
І врожай в комори
Вносить щедра осінь.   
ІІІ. Підсумок уроку.
1. Аналіз роботи учнів на уроці.
- Про що говорили на уроці?
- Що нового дізнались?
Вчитель: Осінь по довкіллю ходила.
                 Золоті листочки губила.
                 Ними все навкруг прикрашала,
                 Землю до зими готувала.
                 У довкіллі стало красиво,
                 Чарувало всіх дивне диво.
2. Домашнє завдання:
Скласти і записати казку про осінь, намалювати малюнок до казки.