Тема: Дії населення
під чає надзвичайних ситуацій.
Мета: Поглибити
знання учнів щодо надзвичайних ситуацій, їх типів, причин виникнення.
Ознайомити з правилами поводження під час надзвичайних ситуацій та способами
захисту від надзвичайних ситуацій. Розвивати логічне мислення, образну уяву.
Виховувати дисциплінованість, відповідальність за свої дії, організованість.
Обладнання: таблиці
«Надзвичайні ситуації»; ілюстрації з теми ЦЗ; засоби захисту людини (протигаз,
ватно-марлева пов’язка, респіратор); аптечка, малюнки дітей з теми «Цивільний
захист»; презентація «Рекомендації щодо дій населення в різних надзвичайних
ситуаціях».
Хід уроку:
1. Організація
класу.
2. Повідомлення
теми, мети, завдань уроку; актуалізація опорних знань.
Вчитель: Сьогодні у
нас, діти, надзвичайний урок. У нас урок з цивільного захисту. Що таке ЦЗ?
Учень: Цивільний
захист — функція держави, спрямована на захист населення, територій,
навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій шляхом
запобігання таким ситуаціям, ліквідації їх наслідків і надання допомоги
постраждалим у мирний час та в особливий період (ст. 4 Кодекс цивільного
захисту України).
Учень: Цивільний
захист здійснюється з метою:
— реалізації
державної політики, спрямованої на гарантування безпеки та захисту населення та
територій, матеріальних і культурних цінностей та довкілля від негативних
наслідків надзвичайних ситуацій у мирний час та особливий період;
— подолання
наслідків надзвичайних ситуацій, у тому числі наслідків надзвичайних ситуацій
на територіях іноземних держав відповідно до міжнародних договорів України.
Учень: Основні
заходи у сфері цивільного захисту. З метою ефективної реалізації завдань
цивільного захисту, зменшення матеріальних втрат та недопущення шкоди об'єктам,
матеріальним і культурним цінностям та довкіллю в разі виникнення надзвичайних
ситуацій центральні та місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого
самоврядування, підпорядковані їм сили і засоби, підприємства, установи та
організації незалежно від форм власності, добровільні рятувальні формування
здійснюють:
— сповіщення та
інформування;
— спостереження і
лабораторний контроль;
— укриття у захисних
спорудах;
— евакуацію;
— інженерний,
медичний, психологічний, біологічний, екологічний, радіаційний та хімічний
захист.
Вчитель: Один раз на
рік в кожному навчальному закладі проводиться день ЦЗ. Щоб бути завжди готовими
та вміти правильно діяти. І ось сьогодні ми з вами узагальнимо наші знання про
існуючі надзвичайні ситуації; згадаємо правила користування індивідуальними засобами
захисту.
- Які ви знаєте
індивідуальні засоби захисту? (Протигази, ватно-марлеві пов’язки, респіратори,
захисні костюми).
3. Створення
проблемної ситуації. (Лунає сирена).
Вчитель: Діти, що
може означати цей сигнал? (Для звернення уваги населення в екстрених випадках
(надзвичайних ситуаціях) для передачі інформації включаються сирени, а також
інші сигнальні засоби (гудки фабрик, заводів, кораблів), які тривають 5 хвилин.
Цей сигнал означає: «Увага всім!»
Бесіда.
- Що таке
надзвичайна ситуація? (Це порушення нормальних умов життєдіяльності людей, що
призводить до людських або матеріальних збитків).
- Які надзвичайні
ситуації ви знаєте? (Стихійні лиха, катастрофи, епідемії, пожежі, аварії,
озброєний напад, війна).
- Що таке стихійне
лихо? (Це катастрофічні процеси і явища природи, що носять надзвичайний
характер, призводять до порушення нормальної діяльності людини, загибелі;
пошкодженню та знищенню матеріальних цінностей).
- Які стихійні лиха
ви знаєте? (Землетрус, пожежа, підтоплення, ураган, зсуви, сніжні заноси,
селеві потоки, обвали, засуха).
- Які причини
стихійного лиха? (Дії сил природи або бездумна діяльність людей (наприклад:
виробничі аварії).
Висновок: Тому щоб
бути завжди готовими і правильно діяти в різних ситуаціях і проводиться День ЦЗ.
- Як дізнатися, яка
надзвичайна ситуація сталася? (Після отримання звукового сигналу необхідно
увімкнути телевізор або радіоприймач і уважно прослухати інформацію про
обстановку, що сталася, та вказівки штабу ЦЗ).
Висновок:
прослухавши інформацію штаба ЦЗ треба діяти без паніки у строгому порядку до
рекомендацій штаба.
Рекомендації штаба
ЦЗ (повідомлення готують учні).
Дії при
землетрусі.
Якщо землетрус застав вас у будинку,
найкраще протягом 15-20 секунд вибігти на відкриту місцевість. Не можна стояти
поблизу будівель, високих стін; не користуйтесь ліфтом. Якщо неможливо вибігти
на вулицю сховайтесь під стіл, в шафу або відчиніть двері і станьте у дверний
отвір. Обличчя закрийте руками, щоб не поранитися склом. Тримайтесь подалі від
вікон та скляних перегородок.
Якщо підземні поштовхи застали вас на
вулиці – відійдіть далі від будівлі, ліній електропередач.
Не
торкайтесь обірваного дроту – він може бути під напругою.
В
автобусі не треба зчиняти паніку, бити вікна, рватися до дверей. Водій зупинить
автобус і відкриє двері.
Дії при повенях.
Якщо вода застала вас у полі, лісі, треба
вийти на підвищені місця або вилізти на дерево. Можна використати:
- всі предмети, які зможуть триматися на воді
(дошки, уламки дерев);
- якщо ви знаходитеся
у домі, треба перенести необхідне майно на вищі поверхи або в ті місця, які не
затоплюються водою.
Обов’язково вимкнути
газ. електрику, взяти документи, теплі речі, їжу.
Дії при пожежі.
Палаючий будинок залишають накрившись з
головою мокрою ковдрою або верхнім одягом. В задимлених приміщеннях треба
рухатися поповзом або пригнувшись. Якщо пожежа застала вас в степу або в лісі,
кордон вогню слід переходити проти вітру, прикривши обличчя та голову одягом.
Правила пожежної
безпеки.
Забороняється:
- розводити багаття
в лісах, заростях очерету, поблизу хлібних полів;
- не можна палити
сірники та кидати їх, не загасивши в полі, лісі.
Правила поведінки
вдома.
Обережно
користуватися вогнем, нагрівальним, електричним, газовим приладдям, не забувати
вимикати після користування.
Сильнодіючі
отруйні речовини (СДОР).
СДОР – хімічні з’єднання, які пагубно
впливають на здоров’я людей, тварин і навіть рослин. На виробництві дуже часто
застосовують хімічні речовини. Якщо неправильно їх використовувати можна
отруїтися. З’являється тошнота, блювота, слабкість, головний біль, неприємні
відчуття в очах та гортані. Треба промити водою очі, ніс, ротову порожнину.
Вийти на свіже повітря та звернутися по допомогу до лікаря.
4. Закріплення
знань.
Вчитель: Як узнати,
що сталася якась надзвичайна ситуація? (Звучить звуковий сигнал, який триває 5
хвилин «Увага всім!»).
- Як цей сигнал може
звучати в школі? (Довгий дзвоник).
- Як дізнатися, яка
надзвичайна ситуація сталася? (Увімкнути телевізор або радіоприймач).
- Які засоби гасіння
пожежі ви знаєте?
Гра «Відгадай слово»
(робота в групах)
1) Огнеаскивгни
(вогнегасники).
2) Відра з доовю
(водою).
3) Сокіп, ямлзе
(пісок, земля).
Вчитель: Які засоби
захисту ви знаєте?
1) Овсхщаи
(сховища).
2) Індивідуальні
засоби:
- гапрозити
(протигази).
- еспіраторра
(респіратори).
- ватно-марлева
в’язпоак (пов’язка).
- захисні юмкосит
(костюми.)
5. Практична робота.
Вчитель: Ми вже з
вами вміємо користуватися протигазом, респіратором та ватно-марлевою пов’язкою.
Ще раз згадаємо, як називається протигаз, респіратор та ватно-марлева пов’язка.
Підготовлені учні демонструють класу, як
правильно надівати індивідуальні засоби захисту: протигаз, респіратор,
ватно-марлеву пов’язку).
* Гра «Хто швидше?»
(Учні надівають ватно-марлеві пов’язки).
6. Підсумок уроку.
* Тест (на
індивідуальних картках)
- Як ти дізнаєшся
про те, що сталася надзвичайна ситуація?
а) по книзі;
б) по телевізору;
в) почувши сирену;
г) з газети.
- У випадку
надзвичайної ситуації ти будеш діяти згідно:
а) поради друзів;
б) вказівкам штабу ЦЗ;
в) нікого не буду
слухати.
- У разі землетрусу
ти:
а) будеш дивитися у
вікно;
б) вийдеш на
відкриту місцевість;
в) зайдеш у ліфт і
спустишся вниз.
- У випадку пожежі
ти:
а) залишиш
приміщення;
б) сховаєшся у шафі.
- Які засоби захисту
тобі відомі?
а) гарний одяг;
б) протигаз;
в) солодощі;
г) ватно-марлева
пов’язка.
- Що необхідно взяти
з собою у випадку надзвичайної ситуації?
а) іграшки;
б) документи;
в) одяг;
г) цукерки і печиво.
* Гра Ти - мені, я -
тобі". Команди по черзі задають одна одній запитання.
- Що таке горіння?
- При яких умовах
відбувається горіння?
- Які бувають
випадки самозаймання? Наведіть приклади.
- Які речовини
відносять до легкозаймистих?
- Які речовини є
вибухонебезпечними?
- Чи можна упаковки
з-під дезодорантів або лаків кидати у вогонь?
- Які бувають типи
вогнегасників?
- Якими
вогнегасниками дозволяється гасити пожежі електроустановок, що перебувають під
напругою?
- Які предмети
відносяться до пожежного інвентаря?
- До якого поверху
дістає пожежна драбина?
* Створення куточка
цивільного захисту дітьми (практична групова робота)
* Складіть пазли, впізнайте надзвичайну ситуацію, а також складіть речення зі слів. Поясніть, як ви розумієте
складений вислів. (колективна робота)
«Знати, щоб передбачити, передбачити, щоб
діяти.»
Література:
1. І.М. Миценко. Забезпечення життєдіяльності людини у навколишньому середовищі.
– Кіровоград, 1998.
2. Бикова О.В. Основи цивільного захисту: навч. посіб. – К, 2008. – 223
с.
3. Васійчук В.О. Основи цивільного захисту: навч. посіб. – Львів, 2010.
– 384 с.
4. Вибухонебезпечні предмети – Українська педагогіка:
http:ukped.com/vihovni-zahodi/1752-.html
5. Джиргей В.С. Безпека життєдіяльності. – Львів, 1999. – 252 с.
6. Михайлюк В.О. Цивільний захист: навч. посіб. Ч. 3: Цивільна оборона.
– Миколаїв: УДМТУ, 2002. – 155 с.
7. Методичні рекомендації щодо проведення бесід з учнями
загальноосвітніх навчальних закладів з питань уникнення враження мінами і вибухонебезпечними предметами:
http://www.mon.gov.ua/ru/about-ministry/normative/2670-
8. Надзвичайна ситуація. Що робити? К., УТГ, 1988.