вівторок, 18 червня 2019 р.

Урок мислення серед природи

Тема: « Золота красуня – осінь чарівниця ! »
Мета: Розширювати знання учнів  про характерні ознаки осені в природі. Розвивати мислення учнів, спостережливість, уміння бачити і відчувати красу осінньої пори. Виховувати любов та бережливе ставлення до природи.
Місце проведення: територія школи.
Хід уроку:
І. Організація класу до роботи.
Вправа « Погода»
- Діти, у нас біля класу  я зустріла Сороку – Білобоку. Вона летіла на урок і хотіла б знати, чи вмієте ви за природою  спостерігати? Тож давайте їй  розкажемо!
•          Яка зараз пора року ?
•          Який місяць?
•          Чи гріє сонечко ?
•          Який стан неба?
•          Який вітер?
•          Які опади ви  спостерігали?
   Вчитель читає вірш Іванни Савицької «Осінь».
Летять листки пожовклі і зів'ялі,
Летять до ніг і сумно шелестять.
Затих гайок, і верби кучеряві
Пташиним співом вже не гомонять.
А ниточки ясні срібноволосі
Шепочуть: осінь, осінь, осінь...
Летять листки, і скрізь так непривітно...
Заснув ставок, і нивка вже не та.
Колишеться вітрець одноманітно,
І між стернею блудить самота.
А ниточки ясні срібноволосі
Шепочуть: осінь, осінь, осінь...
ІІ. Вступне слово вчителя.
      Осіння природа для людини – джерело життя мудрості і краси. Вона постійно змінюється, вражаючи нас розмаїттям своїх проявів. Тому книга природи безмежна і дуже цікава. Вона може багато сказати розуму і серцю людини, змінити настрій, викликати добрі почуття.
      Сумно трішки в цей час, адже в душі кожної людини, хто не байдужий до краси, звучить мелодія осені. Така вже вона ця осіння мелодія: сумовита і радісна одночасно.
Сонечко землю – матусю не так вже цілує,
Золотом сипле в садах і гаях.
Осінь чарівна барвисто крокує:
-Здрастуй, красуне смаглява моя!
ІІІ. Основна частина
- Діти , сьогодні наш клас вийшов на шкільне подвір’я, щоб зустрітися з природою, поспілкуватися, відчути серцем і душею красу в цю прекрасну осінню  пору.
                                             Загадка
Хто вона ота красуня
В золотім намисті,
Що без пензля і без барвів
Скрізь малює листя.
На деревах листя те,
Так блищить, мов золоте. (Осінь)
Осінь: Добрий день! В добрий час!
             Рада, діти, бачить вас!
             Не сама до вас прийшла,
             Я синочків привела.
             - Діти , назвіть імена моїх синів. (Вересень, жовтень, листопад)
- Чому вони мають таку назву?  (Цвіте верес, жовтіє листя, опадає листя)
Вчитель: - А зараз послухайте вірші, які підготували «брати - місяці».
       Вересень: Вересневе небо синє,
                             І сади ще пахнуть літом,
                             В полісаднику жоржини
                             Розгорілись дивоцвітом.
       Жовтень:  Сяють золотом берези,
                             Жовтень ним вінчає осінь,
                             Журавлиний клин мережить
                             Висоти холодну просинь.
       Листопад:  Хмарна не радує днина,
                              Вітер висвистує в кронах,
                              Лиш молода горобина
                            Світиться в гронах червоних.
Фізкультхвилинка
Хто ж це, хто ж це вже втомився
І наліво похилився?
Мабуть, всім нам треба стати,
Фізкультпаузу почати.
Трава - низенька-низенька, (присісти)
Дерева - високі-високі. (потягнутися)
Вітер дерева колише, гойдає, (нахили тулуба)
То вправо, то вліво хитає,
То вперед, то назад,
То вниз пригинає.
Птахи летять, відлітають, (помахати руками, як крилами)
А учні тихенько за осінню спостерігають.
Вчитель:  - Діти, назвіть ознаки осені?
(Температура повітря змінюється, день і ніч змінюють свою тривалість, жовкне трава, дощить, часті тумани).
- Які сліди осінь залишає по собі? (В повітрі літає насіння клена, берези, акації.)
- Як змінився колір неба?
- Як змінилося забарвлення на деревах, кущах?
(Листя пожовкло, побагровіло, немов золоті пташенята злітають з дерев.)
- Яка звучить музика осіннього вітру.
На узліссі осінь фарби розбавляла,
Пензликом легенько листя малювала.
Вже руда ліщина, пожовтіли клени …
У красі осінній тільки дуб зелений.
Утішає ясен:  „Не сумуй за літом.
Глянь: усі дерева в золото одіто.”
Золота красуня – осінь чарівниця!
По землі ступає ,золотом іскриться,
В жовте і червоне листячко фарбує,
І картини дивні, чарівні малює!
Небо синє – синє, листя кольорове,
А яке довкілля радісне, чудове!
 (Розглядання різноманітного листя та пояснення властивості опадання.)
- Придивіться, які різноманітні форми має листя. Їх пластинки бувають схожими на щит, руку з пальцями, коло, яйце, ромб, голку. Над краями листка теж попрацювала природа. Вони прикрашені зубчиками, війками або схожі на пилку. Верхівка листочка буває загостреною, тупою, утисненою або з війками.
(Діти збирають листки)
- Що може бути краще за зелені, жовті, червоні кольори листя дерев, які так захоплюють нас. Чому осіннє листя має різне забарвлення?  (Відповіді дітей.)
- Більшість вічнозелених дерев не скидають своє вбрання одразу. Цей процес відбувається поступово протягом усього року, тому вони залишаються завжди вічнозеленими.
- Діти, а тепер давайте підемо по осінньому листі.
- Доберіть слова, які б влучно передали шум листя під ногами.
(Шумлять, шелестять, шарудять, тріщать, хрумтять, шепочуться, шерехтять, співають, стогнуть, плачуть.)
- З чим порівняємо опале листя? Чому?
(З барвистим килимом, золотими монетами, різнокольоровими клаптиками.)
- Про що перешіптуються опалі листочки?
- Які квіти залишились на клумбах?
- Чому менше стало квітів і так збіднів навколишній рослинний світ?
- Прислухайтесь, чи чуєте ви дзвінкий спів пташок (комах)? Чому?
- Якими словами можна описати осінь? (Золота, чудова, багряна, замріяна, багата, щедра, різнокольорова, різнобарвна, чарівниця, яскрава, пізньоквітуча казкова красуня, невтомна, працьовита, найкраща.)
- Чим вона подобається вам? Чому?
Фізкультхвилинка
Раз, два - всі присіли, (присісти)
Потім вгору підлетіли. (підстрибнути)
Три, чотири - нахилились, (нахиляння тулуба вперед)
Із струмочка гарно вмились. (імітація умивання)
П'ять, шість - всі веселі (посміхнулись)
Крутимось на каруселі, (покрутитися)
Сім, вісім - в поїзд сіли, (імітація поїзда)
Ніжками затупотіли. (затупотіти)
Дев'ять, десять – відпочили (видох)
І навколо подивились.
- Осінь – це чудова і казкова пора року. Про неї складено багато віршів, загадок, прислів’їв, пісень. Послухайте деякі з них. 
                   Осінь: Вересень зеленим
Осінь залишила,
Бо в траві високій
Пензлика згубила
Аж у жовтні осінь
Пензлика знайшла
Й малювати фарбами
Скрізь розпочала.
Золотим, червоним
Змалювала гай.
Річку – темно - синім
Й синім небокрай.
Ще милує око
Листячко зелене,
Та пожовкли липи,
В позолоті клени.
Вже птахів гуртує
В небі чиста просінь,
І врожай в комори
Вносить щедра осінь.   
             Загадка: У садках, лісах походжає
Жовті шати одягає,
Золотисту стелить постіль,
Жде сестрицю білу в гості. (Осінь)
         Прислів’я: Осінь сумна, а весело жити.
Осінь іде і за собою дощ веде.
Восени і горобець багатий.
Восени день блисне, а три кисне.
ІІІ. Підсумок уроку.
— Цікава в нас була мандрівка? Що нового ви дізналися?
—Вже час нам вирушати до класу. Але ж дивіться, нам золота осінь залишила подарунки – смачні соковиті яблучка. Пригощайтеся!
( Діти під кущиками знаходять кошик із