Тема:
Закріплення букви «ер». Розвиток мовлення за текстом П. Костюченка. Звуко –
буквений аналіз слів. Мовні ігри (анаграми). Диференційований підхід у
формуванні вмінь читати. Закріплення правопису великої букви в іменах людей.
Мета:
вдосконалювати навички читання складів, слів та речень з буквою «ер», навички
звуко – буквеного аналізу; розвивати зв'язне мовлення учнів, фонематичний слух;
виховувати почуття дружби, колективізму.
Обладнання:
таблиці складів, слів, речень, Буквар, картки звуко – буквеного аналізу, зошит
для друкування, предметні малюнки.
Хід уроку:
І.
Організаційний момент.
Пролунав
дзвінок,
Починається
урок.
Працюватимо
старанно,
Щоб
почути у кінці,
Що у нашім
першім класі
Діти – просто молодці!
ІІ. «У світі
цікавого».
1. Виділення
звука.
-
Зараз послухайте
віршик. Які звуки ви чуєте найчастіше?
Ромашки рвала наша Рита,
Над річкою в рясній траві.
І раптом равлика зустріла
Із ріжками на голові.
-
Які звуки ви виділили?
( Звуки [р], [р'] )
-
Які це звуки? Як
позначаються у звуковій схемі?
2. Алфавітна
казка. Читання вірша учнями (по рядку)
Буква «ер», - говорить дочка,-
Ніби равлик на листочку.
Равлик виліз на стеблинку,
Зупинився і завмер.
Я дивлюся, що листочок
Схожий став на букву «ер».
-
Хто це, діти? (Равлик)
-
Надрукуйте це слово на
планшеті.
3. Бесіда
про равлика.
Демонстрація малюнка равлика.
Хто знає щось цікаве про равлика?
(Відповіді учнів)
- Равлик – це дуже цікава тваринка. Вона
повільна, вайлувата, але дуже обережна. На собі носить хатинку. Коли небезпека
– ховається в неї. Равлик виставляє ріжки і крутить ними на всі боки. На ріжках
є чорні цяточки. Що це за цяточки?
- Правильно, це – равликові очі.
ІІ. Мотивація
навчальної діяльності. Повідомлення теми уроку.
Звуки [р] і [р'], вам треба знати,
Дуже важко промовляти.
Дехто каже «либа», «лак» -
Бо не вимовить ніяк.
ІІІ. Мовленнєва
розминка.
1.
Читання складів з
буквою «ер».
РА РО
РУ РІ РИ
АР ОР УР ІР ИР
2. Робота
над чистомовкою.
Ра
- ра – ра – багато у бобра добра.
Ру
- ру – ру – шкода бобру.
Ро
– ро - ро – своє добро.
Рі
– рі – рі – віддати дітворі.
Ри
– ри – ри – ось такі бобри!
3. Гра
« Відшукай кінець». Складання слів з буквою «ер».
КО
РА РУ КА
РО СА РІ КИ
4.
Прочитати слова - «блискавки»
рак кора пора нора сорока ворона Лариса
5. Робота
над скоромовкою.
- А зараз ми попрацюємо над скоромовкою, щоб
підготувати наш мовленнєвий апарат до читання.
Рита рада за гарну пораду.
-
Прочитайте скоромовку повільно пошепки.
- Про кого вона?
- Що зробила Рита?
Гра
«Дощик, дощ, сонце».
- А зараз ми пограємо в гру «Дощик, дощ,
сонце». Я промовлятиму ці слова, а ви читатимете скоромовку відповідним
голосом.
«Дощик»
- напівголосне хорове читання (пошепки);
«дощ»
- голосно, швидко;
«злива»
- голосно, скоромовкою;
«сонце»
- читання мовчки.
-
Добре, молодці!
6. Гра
« Розсипанка ».
Наче
сонце, серединка,
Пелюстків біла хустинка.
Знає бджілка і мурашка,
Що звуть квіточку ... . ( Ромашка )
Пелюстків біла хустинка.
Знає бджілка і мурашка,
Що звуть квіточку ... . ( Ромашка )
Викласти слово з букв:
Р О М
А Ш К А
1.
« Незвичайні пелюстки
».
Прочитати
слова, які починаються на букву «ер»
на пелюстках квітки.
роса ранком рання
рослина ранок росла
рівна рідна
Фізкультхвилинка.
Ра- ра – ра! Ра – ра – ра! –
У нас розпочалася гра.
Ри – ри – ри! Ри – ри –ри! –
Нумо, руки догори.
Вліво, вправо нахилились,
Низько до землі вклонились…
Присідай і випрямляйся,
Разом з нами дружно грайся.
Раз – два! Відпочили?
До роботи дружно сіли.
ІV. Робота над
звуко – буквеним аналізом слів.
(Робота в зошитах для друкування)
Надрукувати слова, виконати звуко –
буквений аналіз.
роса трава ріка
V. Робота за
Букварем (с. 88 – 89)
1. Читання слів
у стовпчиках.
- Прочитайте
жіноче ім'я.
- Що означають
слова третього стовпчика?
- Як пишуться
назви міст і сіл?
2. Робота над
анаграмами.
Трава – ватра.
Ватра
– вогнище, багаття.
-
Прочитайте слова рисак і сир справа наліво.
-
Що отримали? (Касир,
рис)
Рисак
– легкий рисистий кінь.
-
Складіть слова зі слова
рибалка. (Краб, балка, бик, риба,
лак, бал,…)
3.Читання
вчителем тексту за П. Костюченком (с. 89)
-
Хто бачив у дуплі чарівну скриньку?
-
Хто її вийняв?
-
Хто почав забирати скриньку?
-
Хто викрив злодійку?
-
Кого журавель звільнив зі скриньки?
-
Як бджоли віддячили за порятунок?
-
Хто заховав скриньку у дупло?
-
Хто витяг скриньку з дупла?
-
Хто випустив бджіл?
-
Знайдіть у тексті слова з буквою «ер».
Фізкультхвилинка
Встало
вранці ясне сонце,
Зазирнуло у
віконце. Ми до
нього потяглися, За промінчики
взялися. Будем
дружно присідати, Сонечко
розвеселяти. Встали - сіли,
встали - сіли, От уже
й розвеселили, Нумо
разом, нумо всі Потанцюймо
по росі!
4.Робота над
сюжетним малюнком (с.89)
- Кого ви бачите
на малюнку?
- Що роблять
звірята і пташенята?
- Яких птахів ви
впізнали?
- А звірів?
- Розгляньте
малюнки на с. 88.
- Складіть
речення за змістом малюнків.
5. Розгадування
кросворда.
- Розгадайте
кросворд – і ви дізнаєтесь, яка чарівна скринька була захована в дуплі.
VІ. Підсумок
уроку.
Гра « Закінчи речення »
• Сьогодні на
уроці я навчився (навчилась) …
• Найбільше мені
сподобалось …
• Я запам'ятав
(запам'ятала) ...
Вчитель: Працювали всі старанно
І почули у кінці,
Що у нашім першім класі
Діти – просто молодці!